Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svolání hasičů k výjezdu

27. 12. 2013

Vyhlášení poplachu jednotce je činnost, jejímž cílem je vyrozumět jednotku určenou pro zásah a předat ji informace o události. Vyhlášením poplachu začíná pro jednotku zásah. Vyhlášení poplachu jednotce následuje po přijetí zprávy o události ohlašovnou požárů nebo operačním střediskem, pokud tato zpráva vyvolá nutnost zásahu jednotky.

Vyhlášení poplachu jednotkám určeným k zásahu požárním poplachovým plánem kraje zabezpečují operační střediska nebo jiná místa určená k vyhlášení požárního poplachu.

Každá jednotka musí mít zaveden standardní a nouzový způsob vyhlášení poplachu.

Poplach se vyhlašuje následujícími způsoby:

a) akusticky sirénou signálem „POŽÁRNÍ POPLACH“ – takto se vyhlašuje poplach celé jednotce. Vyhlášení požárního poplachu sirénou se provádí signálem, který má tvar 25 vteřin nepřetržitého nekolísavého tónu, 10 vteřin pauza a opět 25 vteřin nepřetržitého nekolísavého tónu. Zkouška sirén se provádí ohlašovnami požárů zpravidla jednotně na území České republiky každou první středu v měsíci ve 12,00 hodin nepřerušovaným tónem v délce max. 140 vteřin
b) radiovým svolávacím zařízením nebo telefonicky – takto lze vyhlásit poplach celé jednotce nebo jen určeným hasičům zpravidla vysláním i textové zprávy o vyhlášení poplachu,
c) akusticky rozhlasem pro hasiče nebo celou jednotku. Součástí vyhlášení poplachu může být i informace upřesňující místo, druh zásahu a další činnost jednotky, např. síly a prostředky jednotky, pro které vyhlášení poplachu platí,
d) 
signálním akustickým zařízením na stanici nebo zavedeným mezi členy jednotky do místa jejich bydliště,
e) opticky světlem na stanici pro hasiče, které může být doplněno i návěštími s určením druhu techniky k výjezdu,
f) ústně, voláním „HOŘÍ“ bez nebo s pomocí rozhlasového zařízení na stanici nebo z mobilního zařízení, např. výstražného zařízení požárního automobilu – jde většinou o nouzový způsob vyhlášení poplachu jednotce.
Informace předaná jednotce při vyhlášení poplachu obsahuje:

druh zásahu,
adresu místa zásahu,
síly a prostředky jednotky vysílané k zásahu,
další údaje upřesňující okolnosti události, která zásah vyvolala, trasu přepravy na místo zásahu zejména s ohledem na bezpečnost hasičů a včasnost zásahu.

Co to znamená pro nás? Pokud je na Krajskému Operačnímu a Informačnímu Středisko (KOPIS) Královehradeckého kraje oznámena událost, která podle své polohy a typu spadá do naší působnosti, je českoskalické jednotce vyhlášen poplach, a to hned několika způsoby:

1. pagery 

2. sirénou

3. sms svolávacím systémem umístěným v českoskalické zbrojnici

   (každý hasič dostane sms o výjezdu,jenž obsahuje údaje o události)

4. pomocí služeb softwarové ústředny externího poskytovatele

    (systém všem členům JSDH najednou volá)

 

 
 

 


Kontakt

Hasiči města Česká Skalice

Palackého 340
Česká Skalice

+420733100324

hasici@ceskaskalice.cz

ČHMÚ výstrahy

ČHMÚ

Hlášení pálení klestí


Kanál Youtube


Problematika komínů

KOMÍNY


Stav vodních toků v okolí

Úpa ve Zliči Rozkošský potok Metuje v Krčíně Labe v Jaroměři

Výjezdy
Statistiky

Online: 19
Celkem: 586503
Měsíc: 5135
Den: 140