Výcvik na jezu ve Zliči

17. 7. 2012

V odpoledních hodinách dne 17.7.2012 se u Zlíčského jezu sešla Jednotka sboru dobrovolných hasičů  Česká Skalice s profesionálními hasiči z Hasičského záchranného sboru České republiky z Velkého Poříčí na společném cvičení. V průběhu cvičení dorazila na místo i Městská policie a její strážnici se taktéž zapojili do cvičení. Náplní společného cvičení byl nácvik záchrany tonoucího. Zlíčský jez je velmi zrádný a cvičení se zde nekonalo náhodou, v loňském roce zde na podzim utonula jedna osoba a letos na jaře z vířících vod tahali záchranáři dva vodáky v podnapilém stavu a jen zázrakem nedošlo k většímu neštěstí.

Prověřovaní záchranářských schopností proběhlo při nácviku třech různých situacích. První byla záchrana tonoucího ze břehu, pomocí tzv. házecího pytlíku, kdy se záchranáři snaží zachytit tonoucí osobu pomocí lana se speciální kapsou. Druhým bodem cvičení byla záchrana tonoucího přímo z jezu, zde se již naplno ukázala všechna rizika a úskalí tohoto způsobu záchrany a i přes malý průtok vody byl vždy záchranář spolu s figurantem strháván silným vírem. Na závěr si účastníci cvičení vyzkoušeli použití gumového člunu v proudech řeky Úpy.

ČHMÚ výstrahy

ČHMÚ

Hlášení pálení klestí

Kanál Youtube